Bio

Tomasz Bielak, rocznik 1967.
Artysta grafik, malarz, streetartowiec.
Absolwent ASP w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki.

Swoje prace graficzne tzw. ArtKwadraty będące artystyczno – filozoficznym komentarzem otaczającej rzeczywistości od pieciu lat publikuje w cotygodniowym wydaniu trójmiejskich Rejsów Dziennika Bałtyckiego.

Wybrane prace , w formie powiększonych wydruków prezentowane były w poznańskiej Galerii InnerSpaces w 2006 r. na wystawie zatytułowanej „Wyborcy i wyznawcy.”

W 2009 r. wszystkie ArtKwadraty pokazane zostały na wystawie „Kolekcja alternatywna" w lubelskiej Galerii Biała, gdzie przyjęły formę tapety z powielonych w setki egzemplarzy małych piktogramów szczelnie wypełniających powierzchnię ścian pomieszczenia.

„Tomasz Bielak postanowił zebrać dotychczas publikowane w gazecie autorskie wlepki i umieścić je w galeryjnej przestrzeni. W wyniku tego „recyklingu” powstaje osobliwa retrospektywa umożliwiająca nam zapoznanie się z kilkoma latami twórczości tego artysty w wielkim skrócie. Te niewielkie prasowe projekty w postaci quasi tapety często w sarkastyczny sposób odnoszą się do społecznych nastrojów czy zjawisk. Artysta w skrótowych rysunkach zakreśla kontur współczesnej polskości.”

„Ten "kwadratami" myślący artysta, formułuje odważne komentarze dotyczące przeważnie polskiej rzeczywistości, jednocześnie igrając z jej czarno-białymi podziałami. Bielak przeprowadza atak używając amunicji wroga: jedynie sarkastycznie wyostrza kontury schematycznego myślenia.”

Fragment tekstu do wystawy autorstwa Piotra Pękali.